Porównanie mikrofonów na USB. Czy warto dopłacić?

W ostatnich latach możemy zaobserwować coraz większe zainteresowanie mikrofonami USB. Ze względu na swoją łatwość w użytkowaniu, atrakcyjną cenę oraz coraz częściej naprawdę satysfakcjonujące brzmienie mikrofony te stają się pierwszym wyborem wielu osób rozpoczynających nagrywanie.

Wśród wielu różnych producentów mających w swojej ofercie tego typu mikrofony, widełki cenowe są bardzo duże więc na co tak właściwie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego mikrofonu? Czy warto w tej sytuacji dopłacić i co możemy zyskać?

Pierwszym i najważniejszym aspektem przy wyborze mikrofonu jest jego brzmienie. Od tego, w największym stopniu zależy finalne brzmienie nagrania. Często mniej popularne mikrofony w niższej cenie wcale znacząco nie odstają brzmieniowo od wiodących marek na rynku audio. Przykładowo mikrofon Boya BY-PM500, mimo niskiej ceny jest często porównywany z popularnymi producentami pokroju AKG, Behringer lub M-Audio.

Drugim ważnym elementem jest charakterystyka mikrofonu. Określa ona to z jakiego kierunku i w jaki sposób mikrofon zbiera dźwięk. Bardziej rozbudowane mikrofony posiadające kilka kapsuł mikrofonowych, dają możliwość wyboru charakterystyki, w zależności od sytuacji. Jest to duże ułatwienie dla użytkownika i rozszerzenie możliwości samego mikrofonu.

Warto zwrócić uwagę, czy mikrofon posiada wyjście słuchawkowe – jest ono niezbędne do odsłuchu w czasie rzeczywistym dźwięków z komputera oraz mikrofonu. Kolejnymi ważnymi elementami, które powinny być dostępne jest pokrętło gain odpowiadające za poziom sygnału wejściowego oraz pokrętło volume odpowiadające za głośność odsłuchu. Nie zawsze producenci uwzględniają je podczas projektowania mikrofonu, a wpływ na to ma bardzo często przeznaczenie mikrofonu lub jego cena.

Podsumowując, cena ma wpływ na możliwości i funkcjonalność mikrofonu, natomiast nie zawsze wiążę się to z dużo lepszym brzmieniem od tańszych mikrofonów. Warto więc zastanowić się przed zakupem do czego będzie wykorzystywany mikrofon i jakie funkcje będą dla nas jako użytkowników niezbędne.