Czym różni się mikser analogowy od miksera cyfrowego?

Do nagłośnienia każdego wydarzenia niezbędny jest mikser, który jest głównym punktem trasy naszego sygnału audio. Za jego pomocą sterujemy routingiem, głośnością, panoramą poszczególnych sygnałów wejściowych z wejść mikrofonowych, liniowych oraz wejść stereo. Podłączamy do wyjść główne frontowe nagłośnienie oraz odsłuchy dla muzyków, natomiast do wejść mikrofony, instrumenty i zewnętrzne źródła dźwięku.

Miksery dzielimy ze względu na ich zasadę działania na analogowe i cyfrowe.

mikser_analogowy

Konstrukcja analogowa jest starsza i jej budowa zazwyczaj wygląda następująco:

Na każdej ze ścieżek znajduje się 3-stopniowy EQ low/mid/high, panorama oraz pokrętło FX - jeśli mikser posiada wbudowane efekty. W przypadku wejść mikrofonowych stosuje się jeszcze potencjometr odpowiadający za gain i drugi będący kompresorem oraz przycisk pad obniżający poziom sygnału o jakąś wartość dB i filtr dolnozaporowy odcinający niskie częstotliwości do pewnej wartości.

Do podłączania wszelkiego rodzaju zewnętrznego sprzętu wykorzystywane są w mikserach złącza XLR, Combo czyli połączenie XLR i Jack 6.3mm oraz oddzielne złącza Jack 6.3mm. Bardzo często stosowana jest również jeden zestaw wejść/wyjść na złączu niesymetrycznym RCA.

mikser_cyfrowy

Cyfrowe miksery wprowadziły nowy standard pracy dając niespotykaną wcześniej możliwość kontroli sygnałem i większą ilością wejść i wyjść. Dzięki możliwości zapisywania i przywoływania presetów można tworzyć i zapisywać gotowe ustawienia do konkretnych sytuacji. Dzięki grupom i wysyłkom mamy bardziej rozbudowane możliwości routingu sygnału. Natomiast dzięki zmotoryzowanym faderom mikser przywraca z dużą dokładnością zapisane wcześniej wartości.

Wbudowane narzędzia takie jak kompresory, limitery, efekty przestrzenne jak delay, echo lub reverb pozwalają zapanować nad brzmieniem. A dzięki equalizerom z graficznym przedstawieniem w czasie rzeczywistym widma dźwięku mamy możliwość na dużo większą dokładność.

Możliwość sterowania bezprzewodowego za pomocą telefonu lub tableta, również wcześniej nie było spotykane, a otworzyło drogę do większej mobilności realizatora. Może on postawić się w miejscu słuchacza i z jego perspektywy przygotować miks.

Bardzo długo można byłoby wymieniać zalety, funkcje i ułatwienia które oferują nam miksery cyfrowe. To wszystko sprawia, że bardzo szybko stały się  popularne i są standardem, coraz częściej niezależnie od wykorzystania czy  wielkości nagłaśnianego wydarzenia.