Expressive E Touche vs. Touche SE

Touche w wersji podstawowej działa w dwóch trybach – samodzielnym i podporządkowanym dedykowanemu oprogramowaniu Lie. Domyślnie nacisk wyzwala transmisję komunikatów CC 16, 17, 18 i 19 oraz napięcia w zakresie od 0 do +5V na wyjściach CV. Ale można oczywiście dowolnie kształtować te parametry a nawet zaprogramować urządzenie do wysyłania 8 różnych komunikatów i/lub zwiększyć zakres napięć do +/-10V. W pamięci urządzenia zapisać 24 komplety ustawień do sterowania naszymi ulubionymi syntezatorami sprzętowymi łącznie z komunikatami do zmiany presetów, czyli komunikatami Program Change, co bardzo przydaje się podczas gry na żywo czy na scenie. Jako samodzielne urządzenie Touche może być zasilony z dowolnego portu USB lub choćby za pomocą ładowarki telefonu.

Touche SE może działać jako samodzielny kontroler USB MIDI (np. z iPadem), ale jest dedykowany do pracy z komputerem i sterowania instrumentarium wirtualnym za pomocą oprogramowania Lie, które może działać jako aplikacja-host lub wtyczka w programie DAW. Wersja SE, czyli Software Edition, nie została wyposażona w żadne dodatkowe wyjścia a w jej pamięci można zapisać tylko jeden komplet ustawień MIDI.

Niezależnie od wybranej wersji kontrolera oprogramowanie Lie pozwala nam uruchamiać dowolne instrumenty wirtualne po uprzednim przeskanowaniu zasobów na naszym twardym dysku. Firma oferuje także ogromną liczbę presetów m.in. do wybranych wirtualnych syntezatorów marek Arturia i Native Instruments. Wystarczy pobrać je ze strony producenta i umieścić we wskazanym katalogu na dysku. Uruchomienie presetu powoduje uruchomienie wybranego instrumentu w ramach Lie wraz ze starannie zaprogramowanymi ustawieniami kontrolera.