Jak nagrywać podcasty bez wydawania fortuny?

Jak nagrywać podcasty bez wydawania fortuny?

Podcasty odgrywają kluczową rolę w długotrwałych procesach sprzedaży, zwłaszcza gdy produkt jest drogi, skomplikowany lub obie te cechy łączy. W branży B2B, gdzie grupą docelową często są osoby zajmujące wyższe stanowiska, podcasty stają się jeszcze bardziej istotne. Dlaczego? Dzięki swojej formie pozwalają zdobywać wiedzę podczas innych czynności, takich jak jazda samochodem czy bieganie, co jest dla osób zajętych nieocenioną zaletą.
Przemyślany podcast jest w stanie skutecznie zbudować zaufanie do marki, przedstawiając jej wiedzę i kompetencje. Klienci, którzy poznają nasze umiejętności, będą chętniej korzystać z oferowanych usług, co w rezultacie przełoży się na sukces biznesowy.
Często podcasty wykorzystywane są na początku lejka marketingowego jako sposób przyciągnięcia uwagi potencjalnych klientów oraz przekierowania ich do kolejnych etapów procesu sprzedaży. Warto zatem zainwestować w odpowiedni sprzęt i narzędzia, które pozwolą nagrywać podcasty wysokiej jakości, nie wydając przy tym fortuny.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w procesie tworzenia podcastu jest ustalenie tematu. Wybór tematyki może wydawać się prosty, ale wymaga przemyślenia. Należy zadać sobie pytanie, czy warto poruszać dany temat i czy klient otrzyma realną wartość? Znając swoją grupę docelową, możemy ustalić, które zagadnienia są dla nich istotne.
Rozpocznij od spisania problemów, które rozwiązuje twój produkt lub usługa. Następnie skorzystaj z darmowych narzędzi, takich jak Google Keyword Planner czy Google Trends, aby sprawdzić, jakie frazy kluczowe są najczęściej wpisywane w wyszukiwarkę przez potencjalnych klientów. Dzięki temu dowiesz się, które problemy są dla nich najbardziej istotne.

Reaserch

Solidne przygotowanie do nagrania podcastu jest kluczowe. W rzeczywistości to właśnie research stanowi około 80% czasu przeznaczonego na cały proces tworzenia podcastu. Im lepiej się przygotujesz, tym więcej wartości otrzymają twoi słuchacze. Jeżeli dostarczysz im unikatowych treści, istnieje większa szansa, że zaufają Ci i wrócą, aby skorzystać z Twoich usług lub produktów. Pamiętaj, że jeśli dostarczasz treści podobne do tych, które już istnieją na rynku, słuchacze mogą nie zaufać Twojej ekspertyzie i nie zdecydować się na skorzystanie z Twojej oferty.

1640830010-min

Techniczna strona podcastów

Choć na pierwszy rzut oka techniczna strona tworzenia podcastów może wydawać się skomplikowana, w rzeczywistości nie jest tak źle. Jeśli postępujesz zgodnie z poniższymi wskazówkami, powinieneś łatwo poradzić sobie z początkami swojej przygody z podcastami.

Program do nagrywania i edycji: Audacity

Audacity to doskonały wybór programu do nagrywania i edycji dźwięku, dostępny zarówno na systemy Windows, jak i macOS. Jest to darmowe oprogramowanie, które cechuje się prostym i intuicyjnym interfejsem, co sprawia, że nawet początkujący użytkownicy nie będą mieć problemów z jego obsługą. Po uruchomieniu programu zobaczysz interfejs z ścieżkami nagrania, a po podłączeniu mikrofonu będziesz mógł natychmiast zacząć nagrywać. Edycja dźwięku w Audacity odbywa się na osi czasu, gdzie możliwe jest precyzyjne wycinanie, kopiowanie, wklejanie i usuwanie wybranych fragmentów ścieżki audio. Program oferuje również obsługę wtyczek, które w późniejszym etapie zaawansowania pomogą Ci np. lepiej od szumić nagranie czy nałożyć jakiś efekt. Duża popularność Audacity sprawia, że istnieje wiele darmowych poradników na YouTube, także w języku polskim, które pomogą Ci opanować różne funkcje i techniki montażu dźwięku.

Mikrofon

Wybór mikrofonu to najistotniejsza kwestia zaraz po wyborze programu do nagrywania i edycji. Mikrofony dzielą się na dwie grupy:
a) Mikrofony USB
Mikrofony, które możemy podłączyć do komputera przez USB, mają wbudowany interfejs audio, więc nic więcej nie potrzebujemy. Tego typu produkty ułatwiają pracę laikom, jednak często odbiegają jakością od profesjonalnych zastosowań. Ponadto, często nie dają wyboru co do kierunku z którego nagrywają dźwięk, odłsuchu na żywo czy regulacji poziomu sygnału. Dlatego rekomendujemy wybrać budżetowy, ale jakościowy zestaw na początek, aby twoi klienci nie odczuli ogromnej różnicy, gdy przejdziesz na pełni profesjonalny sprzęt.
b) Mikrofony XLR
Drugą grupą mikrofonów są te podłączane przez kabel XLR do zewnętrznej karty dźwiękowej (interfejsu audio), która jest połączona z naszym komputerem. To rozwiązanie daje więcej możliwości kontrolowania problemów, o których wspomnieliśmy przy mikrofonach USB.
Mikrofony XLR również dzielą się na wiele podkategorii, ale dedykowane do podcastów są mikrofony dynamiczne o wielkiej membranie o charakterystyce kierunkowej, aby zbierać jak najmniej pobocznych dźwięków. Najbardziej popularnym tego typu mikrofonem jest Shure SM7B, używany w większości stacji radiowych, ale jego koszt to ok. 1800 zł, co może być za drogie na początek. Rozwiązaniem jest mikrofon Boya DM-500, którego cena oscyluje w okolicy 500 zł. Mikrofon ten cechuje się bardzo dobrą jakością w niewygórowanej cenie.
Do mikrofonu potrzebujemy również kabla XLR (polecamy polską markę SSQ) i statywu. Do podcastów zaleca się ramie mikrofonowe przytwierdzane do biurka. W tym przypadku polecamy CKMOVA SAS-2, który poradzi sobie nawet z mikrofonami premium, a jest sporo tańszy od statywów bardziej znanych marek.

Interfejs audio (karta dźwiękowa)

Kolejnym kluczowym elementem w procesie nagrywania podcastów jest interfejs audio, czyli karta dźwiękowa, która pozwala na podłączenie mikrofonu do komputera. Głównym zadaniem karty dźwiękowej jest przetworzenie sygnału analogowego z mikrofonu na sygnał cyfrowy, aby wprowadzić go do programu, oraz odwrotnie podczas odsłuchiwania nagrania.
Przy mikrofonach dynamicznych wielkomembranowych należy pamiętać, aby preamp mikrofonowy miał odpowiednie wzmocnienie sygnału, aby nagranie nie było zbyt ciche. Dodatkowo ważne, abyśmy mieli możliwość odsłuchu na żywo oraz regulacji poziomu sygnału. Jedyny model w przystępnej cenie, który spełnia te warunki, to Audient ID4 MKII. Ten interfejs audio łączy w sobie funkcjonalność, jakość dźwięku i przystępną cenę, co czyni go świetnym wyborem dla początkujących twórców podcastów.

 

Podsumowanie części technicznej i kroki do uruchomienia zestawu

Przeanalizowaliśmy już podstawowe elementy techniczne potrzebne do nagrywania podcastów. Teraz czas na szybkie podsumowanie i kroki, które należy wykonać, aby uruchomić swój zestaw:

-Pobierz program Audacity na swój komputer.

-Podłącz interfejs audio do komputera za pomocą kabla USB, który jest dołączony do zestawu.

-Zmontuj statyw i przymocuj go do blatu stołu, tak aby jego koniec był w odpowiedniej odległości od Twojej twarzy.

-Zamocuj mikrofon na statywie.

-Podłącz mikrofon do interfejsu audio za pomocą kabla XLR (zaleca się owinąć kabel na statywie, aby nie przeszkadzał).

-W programie Audacity wybierz źródło sygnału (interfejs audio).

Ustaw czułość mikrofonu za pomocą pokrętła gain (na początek zaleca się ustawić na ¾ zakresu).

Gotowe! Teraz możesz zacząć nagrywać swój pierwszy podcast. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza, więc nie zrażaj się początkowymi trudnościami. Im więcej nagrań wykonasz, tym lepiej będziesz się czuł ze swoim sprzętem i umiejętnościami.

Cały zestaw z darmową wysyłką możesz zamówić przez ten link: Zestaw

Wybierz profesjonalny zestaw do Podcastów w rozsądnej cenie