Jaki mikrofon wybrać?

W jaki sposób wybrać odpowiedni mikrofon? Jest to jedno z najczęściej pojawiających się pytań. Mimo, że zasada działania różnych rodzajów mikrofonów jest z reguły podobna to nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie. Różne zastosowania wymagają różnych mikrofonów i ciężko tutaj o „uniwersalne” rozwiązanie sprawdzające się w każdej sytuacji. Stojąc przed wyborem odpowiedniego mikrofonu należy najpierw określić do czego dany mikrofon ma służyć i jaką ma mieć charakterystykę i brzmienie. Inny mikrofon wybierzemy do nagrania wokalu, inny do nagrania perkusji lub instrumentów dętych, a jeszcze inny sprawdzi się lepiej w zastosowaniach konferencyjnych.

Przed podziałem na zastosowanie mikrofonów musimy wspomnieć i pokrótce opisać poszczególne charakterystyki kierunkowości oraz budowę mikrofonu.


polar-pattern

Możemy wyróżnić poniższe charakterystyki:

Kardioidalna – charakterystyka kierunkowa, mikrofon odbiera dźwięk tylko z przodu mikrofonu jednocześnie izoluje dźwięki dobiegające z jego boków.

Superkardioidalna – zbliżona do charakterystyki kardioidalnej, natomiast o bardziej ograniczonym i okrojonym kącie zbieranego dźwięku.

Dwukierunkowa – dźwięk z przodu oraz tyłu mikrofonu zbierany jest na podobnym poziomie, jednocześnie izolując dźwięki dobiegające z innych kierunków.

Wszechkierunkowa – jak sama nazwa wskazuje, dźwięk odbierany jest z każdego kierunku na jednakowym poziomie.


Rodzaj wkładki mikrofonowej:

Dynamiczna – charakteryzuje się mniejszą czułością, więc mikrofon musi znajdować się bliżej źródła dźwięku. Posiadająca pełne i ciepłe brzmienie oraz mogąca przyjmować dużo wyższe poziomy ciśnienia akustycznego. Dzięki temu świetnie sprawdza się w zastosowaniu live lub np. do rejestracji perkusji.

Pojemnościowa – charakteryzuje się dużo większą czułością oraz dokładniejszym i bardziej szczegółowym brzmieniem. Wykorzystywane są często w studiach nagraniowych z uwagi na swoje szerokie pasmo przenoszenia i wspomnianą wyżej dokładność w reprodukcji dźwięku. W zastosowaniach live używane zdecydowanie rzadziej niż mikrofony dynamiczne, dodatkowo z uwagi na ich czułość narażone są na sprzężenia zwrotne.

Wstęgowanie posiadająca cewki ani membrany tylko bardzo cienką, pofalowaną aluminiową wstęgę. Dzięki niewielkiej masie, wstęga reaguje nawet na najmniejsze zmiany ciśnienia akustycznego. Jej ruch jest bardziej swobodny, dlatego brzmienie jest bardziej naturalne od mikrofonów dynamicznych i pojemnościowych – szczególnie w wysokich rejestrach.


Mając już wyjaśnioną charakterystykę oraz rodzaje wkładek mikrofonowych, możemy przejść do ogólnego podziału mikrofonów ze względu na ich zastosowanie.

Dla przykładu mikrofony wykorzystywane do nagłośnienia lub rejestracji wokalu możemy podzielić na mikrofony ręczne, nagłowne oraz mikrofony krawatowe „lavalier”

Sama konstrukcja mikrofonu może pomóc nam określić jego zastosowanie.

Mikrofony nagłowne - są wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, lżejsze oraz mniej widoczne. Zwykle wykorzystywane są przez instruktorów, prelegentów lub osoby wymagające większej swobody ruchów nieskrępowanych kablami lub trzymaniem mikrofonu w ręku. Mikrofon, mimo ruchu osoby z niego korzystającej jest stale w jednym konkretnym położeniu. Dzięki temu wychwytuje on dźwięk na jednakowym poziomie.

Mikrofony nagłowne najczęściej występują w systemach bezprzewodowych.

Mikrofony ręczne – zazwyczaj są to mikrofony dynamiczne, ale oczywiście nie jest to regułą. Spektrum ich zastosowania jest bardzo szerokie. Od wykorzystywania w studiach nagraniowych, zastosowaniach Live czy standardowy homerecording.

Bardzo często mikrofony tego typu wykorzystywane są w pomieszczeniach bez adaptacji akustycznej lub ze słabą adaptacją, ponieważ ich czułość w przeciwieństwie do mikrofonów pojemnościowych zbiera dźwięk będący blisko jego źródła.

Mikrofony lavalier – Podobnie jak mikrofony nagłowne są bardzo wygodne w użytkowaniu. Wykorzystywane w teatrach, telewizji lub w prezentacjach gdy zależy nam na dyskretnym mikrofonie, który łatwo przypiąć i schować np. marynarce. Często występują w systemach bezprzewodowych, ale dostępne są również mikrofony krawatowe podłączane bezpośrednio do telefonu.


Jeśli nadal masz wątpiwości i potrzebujesz pomocy w wyborze np. interfejsu, klawiatury czy mikrofonu to napisz do nas już dziś: [email protected]