Na co zwrócić uwagę przy wyborze klawiatury MIDI?

Ten temat jest bardzo obszerny, jest dużo parametrów na które warto zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej klawiatury. Przede wszystkim jakość samych klawiszy. Możliwości klawiatury oraz to jak bardzo jest rozbudowana o dodatkową funkcjonalność.

Zwykle klawiatury sterujące do 61 klawiszy mają standardową „syntezatorową”, delikatną klawiaturę nie posiadającą żadnego systemu, który symuluje nam działanie klawiatury ważonej. Dopiero klawiatury pełnowymiarowe z 88 klawiszami mają ją w większym stopniu odwzorowywać.

Kolejnym ważnym elementem jest dynamika oraz aftertouch. Klawiatura dynamiczna reaguje na siłę nacisku i przesyła odpowiedni komunikat midi do komputera.

W momencie gdy naciśniemy klawisz lekko to klawiatura przesyła niższą wartość midi i instrument gra ciszej, gdy naciśniemy mocniej klawisz to wysyłamy wyższą wartość i instrument gra analogicznie głośniej. Pozwala to na artykulację dźwięku, dodanie życia i naturalności granej frazie.

Aftertouch jest to możliwość dodatkowej modulacji dźwięku przez dociśnięcie klawisza gdy ten został już wcześniej wciśnięty. Bardzo dużo instrumentów wirtualnych ma możliwość przypisania aftertouch do wielu parametrów i można to wykorzystać w naprawdę ciekawy sposób.

Dodatkowo należy zastanowić się, czy potrzebujemy dodatkowych pokręteł i suwaków do sterowania programem DAW i wybranymi parametrami instrumentu wirtualnego, na którym gramy. Korzystanie z nich znacząco przyśpiesza i ułatwia pracę oraz pozytywnie wpływa na feeling i kreatywność – zdecydowanie łatwiej jest kręcić pokrętłem i w ten sposób np. nagrać automatykę konkretnego parametru niż ją narysować ręcznie sterując myszką.


Jeśli nadal masz wątpiwości i potrzebujesz pomocy w wyborze np. interfejsu czy klawiatury to napisz do nas już dziś: [email protected]