Wokal jak z profesjonalnego studia za 1000zł? Da się!

Istnieje przeświadczenie, że żeby osiągnąć atrakcyjne brzmienie wokalu trzeba wydać dziesiątki tysięcy złotych na sprzęt lub wynająć do nagrania profesjonalne studio wraz z realizatorem. Nic bardziej mylnego, coraz częściej producenci oferują sprzęt naprawdę dobrej jakości nie kosztujący fortuny, a jednocześnie dający szeroki wachlarz możliwości.

Jednak czy jesteśmy w stanie zrealizować dobrze brzmiące nagranie wokalu w cenie do 1000 zł? Oczywiście, że tak!

midiplus-studio-s

Podstawą oczywiście będzie zewnętrzna karta dźwiękowa. Tutaj w cenie do 500 zł można dostać np. interfejs Midiplus Studio S – który, mimo niskiej ceny ma naprawdę dobrą specyfikację i brzmienie na tle konkurencji.

sxm-3_1

Kolejnym filarem będzie mikrofon. W ostatnim czasie bardzo dobre recenzje i opinie zbiera mikrofon CKMOVA SXM-3 (którego test przeprowadzony przez Maćka Polańskiego znajdziecie na naszym kanale na Youtube) Mikrofon posiada kardioidalną charakterystykę, niski poziom sygnału do szumu oraz szerokie pasmo przenoszenia. Cena oscyluje w granicach 320 zł, a brzmieniowo spokojnie może konkurować z popularnymi producentami i ich mikrofonami np. Rode NT1-A, MXL 770 lub Behringer TM1.

W zestawie z mikrofonem otrzymujemy przewód oraz koszyk antywibracyjny więc zestaw po zakupie od razu jest gotowy do wkręcenia na statyw i podłączenia do interfejsu audio. Jeśli w pomieszczeniu, w którym będziemy nagrywać nie ma zastosowanej żadnej adaptacji akustycznej lub akustyka pomieszczenia zostawia wiele do życzenia, warto wyposażyć się w kabinę akustyczną, która wpłynie pozytywnie na jakość nagrania niwelując nam pierwsze odbicia dźwięku.

fl-studio-20-producer-elektroniczna-min

Nagranie będzie rejestrowane w programie DAW, więc wykorzystać możemy jeden z programów udostępnionych przez producenta do ściągnięcia np. Reaper lub Audacity.

Warto jednak mieć rozbudowany program dający dużo więcej możliwości edycji i przede wszystkim dający wiele wirtualnych narzędzi do obróbki dźwięku. Dzięki nim jesteśmy w stanie jeszcze bardziej poprawić i upiększyć brzmieniowo przygotowane wcześniej nagranie. Dla przykładu FL Studio w wersji Producer kosztuje zaledwie około 600 zł, a pozwala korzystać ze wszystkich funkcji jakie daje program. Dopłacając do tej kwoty niewiele więcej możemy otrzymać FL Studio w wersji Signature, które w zestawie zawiera więcej wartościowych wtyczek VST.

Podsumowując, nie zawsze jesteśmy zmuszeni do wydania bardzo dużej kwoty żeby uzyskać zadowalający efekt nagrania. Na przestrzeni lat domena cyfrowa rozwinęła się na tyle mocno, dając producentom możliwości, które nigdy wcześniej nie były tak łatwo dostępne. To spowodowało, że coraz więcej osób bazuje na własnym domowym studiu i wtyczkach VST, omijając profesjonalne studia nagraniowe wyposażone w tony sprzętu hardware’owego. Mimo to, jakość produkcji homerecordingowych z roku na rok coraz mocniej się rozwija i stanowi coraz większą konkurencję.

Jeśli nadal masz wątpiwości i potrzebujesz pomocy w wyborze np. interfejsu, klawiatury czy mikrofonu to napisz do nas już dziś: [email protected]