Mikrofon USB czy mikrofon + interfejs? Plusy i minusy obu rozwiązań

Bardzo często wśród osób dopiero zaczynających przygodę z nagrywaniem dźwięku pojawia się temat mikrofonów na USB. Czy faktycznie jest słyszalna różnica pomiędzy poszczególnymi modelami? Czy również jest słyszalna różnica pomiędzy mikrofonem USB, a zestawem interfejs + mikrofon? Oczywiście przede wszystkim mikrofon należy dobierać do naszych potrzeb, bowiem nie zawsze musimy brnąć w kierunku składania sobie zestawu z oddzielnych elementów. Czasami w zupełności wystarczający jest mikrofon podłączany od razu do komputera jednym przewodem, który jest gotowy do pracy w ciągu następnych 10 sekund. Postaram się przybliżyć główne różnice obu rozwiązań oraz wymienić ich zalety i wady.

Zaczynając od zalet, mikrofony na USB mają wbudowany interfejs audio – czyli zewnętrzną kartę dźwiękową i zajmują dzięki temu mniej czasu w przygotowaniu do pracy i są zdecydowanie prostsze w użytkowaniu. Wystarczy podłączyć mikrofon za pomocą przewodu USB do komputera, który od razu rozpoznaje urządzenie. Następnie włączyć program, z którym chcemy używać mikrofon i gotowe. Większość mikrofonów USB posiada również wbudowane wyjście słuchawkowe do monitorowania sygnału wejściowego oraz do odsłuchu dźwięku z komputera, co jest bardzo łatwe w konfiguracji.

Czasami w zależności od sytuacji, zależy nam by mikrofon zbierał z innego kierunku, dlatego kolejną zaletą mikrofonu na USB może być zmienna charakterystyka, którą możemy zmienić z poziomu mikrofonu.

Główną jego wadą jest natomiast brak plastyczności i ograniczenie. Mając do dyspozycji oddzielny interfejs audio oraz mikrofon, mamy większą swobodę. Do interfejsu możemy podłączyć zarówno mikrofon jak i instrument lub inne zewnętrzne źródło dźwięku. W sytuacji gdy chcemy jakoś poprawić brzmienie, możemy wymienić sam mikrofon na wyższy model bez konieczności wymiany całego zestawu.  

Mając do dyspozycji mikrofon na USB nie mamy możliwości nagrania instrumentu lub podłączenia innego mikrofonu.

Biorąc pod uwagę zestaw złożony z mikrofonu oraz oddzielnie interfejsu audio, główną jego zaletą jest wspomniana wcześniej plastyczność. Mamy możliwość podłączenia różnych mikrofonów – pojemnościowych oraz dynamicznych, podłączenia instrumentów lub zewnętrznych urządzeń np. syntezatorów.

Interfejsy występują w różnych konfiguracjach wejść/wyjść. Można kupić mały interfejs z jednym wejściem mikrofonowym oraz liniowym lub duży interfejs w formie rackowej z ośmioma wejściami typu combo, co daje dużą swobodę.

Zewnętrzne interfejsy audio mają zdecydowanie lepsze parametry niż interfejsy wbudowane w mikrofon. Do dyspozycji jest większy headroom, wyższa częstotliwość próbkowania i rozdzielczość bitowa oraz niższa latencja. Wszystkie te elementy z interfejsu audio oraz sam mikrofon mają wpływ na finalne brzmienie nagrania.

Dlatego ważne jest by do dobrego mikrofonu nie dobierać najtańszego interfejsu, który negatywnie wpłynie na jakość naszego brzmienia.


Jeśli nadal masz wątpiwości i potrzebujesz pomocy w wyborze np. interfejsu, klawiatury czy mikrofonu to napisz do nas już dziś: [email protected]