Czym jest i do czego służy zasilanie Phantom?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nagrywaniem audio i pracą z mikrofonami to jako pierwszy krok należy zwrócić uwagę na ogólny podział mikrofonów. Pomoże to w przyszłości bez większego problemu wybrać dla siebie odpowiedni model. Najpopularniejszy i najbardziej ogólny jest podział na mikrofony pojemnościowe i dynamiczne. Mikrofony dynamiczne mają mniejszą czułość przez co źródło dźwięku musi być zdecydowanie bliżej i nie wymagają żadnego dodatkowego zasilania. Dlatego mamy dużo większą swobodę w ich użytkowaniu, ponieważ mogą być podłączone bezpośrednio do kolumny wyposażonej w standardowe wejście mikrofonowe, miksera czy interfejsu audio. Mikrofony pojemnościowe mają większą czułość i wymagają zasilania fantom – ale co to tak właściwie jest?

Zasilanie fantom (Phantom power) jest to proces dostarczania do mikrofonów pojemnościowych prądu, zwykle od 11 do 52 wolt. Większość mikrofonów pojemnościowych wymaga 48V – co jest też przyjętym na całym świecie standardem.

Zasilanie fantom dostępne jest w mikserach, interfejsach audio oraz zdarza się, że jest wbudowane bezpośrednio w kolumnach aktywnych i mobilnych. Należy pamiętać, że zasilanie to zawsze jest podawane na wejściu XLR więc nie ma możliwości podłączenia mikrofonów pojemnościowych na Jack 6.3 mm – tak jak jest to czasami stosowane w przypadku mikrofonów dynamicznych.

W sytuacji gdy sprzęt, do którego chcemy podłączyć nasz mikrofon pojemnościowy nie posiada zasilania fantom, można posłużyć się również zewnętrznym zasilaniem podłączanym pomiędzy mikrofon, a docelowe urządzenie.

W niektórych przypadkach zasilanie wykorzystywane jest również do zasilenia dodatkowych zewnętrznych preampów do mikrofonów dynamicznych.


Jeśli nadal masz wątpiwości i potrzebujesz pomocy w wyborze np. interfejsu to napisz do nas już dziś: [email protected]